Faeton červenozobý, ptačí útes Little Tobago

Přestože je protáhlý ostrůvek Little Tobago při pohledu od Speyside poměrně blízko, cesta malou lodičkou několik desítek minut zabrala. Nejdříve jsme zleva obepluli mnohem menší Goat Island, kde je v nejužším místě, na pobřeží těsně u hladiny, dvoupatrové stavení. Až doma zjišťuji, že se jedná o dům, který patřil Ianu Flemingovi, spisovateli, který stvořil agenta 007.

Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/2500 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:22:56, Little Tobago (Trinidad & Tobago)

Malý ostrůvek s útesy a bujnou vegetací

Když nás motorová lodička vysazuje na malém dřevěném molu a na celý den nás tu zanechává, jsem rád. Ne, že by bylo moře vyloženě rozbouřené, ale vody stříkalo díky velmi silnému větru dost. Od cesty lodí okolo Špicberků za medvědem ledním mě děsí, když do lodě natéká voda, a hned podléhám panice. Tentokrát to naštěstí nebylo na dlouho.
Ostrov Little Tobago, jak už název napovídá, je drobný příbuzný Tobaga, od kterého je vzdálený dva kilometry severovýchodním směrem. Ostrov je členitý, se strmými útesy, veliký  1 - 2 kilometry (13 ha) a hustě porostlý sušším lesem. Přímo z mola v klidné zátoce ostrova lze za pár minut vystoupit k vrcholu, který je ve výšce 140 m. Právě tady se naše šestičlenná skupina milovníků přírody a fotografů rozdělila, s tím, že se pokusíme najít co nejlepší místo k pozorování místního atraktivního ptačího života.
Ostrov má ve srovnání s jinými raritními místy ve světě jednu obrovskou výhodu. Za vstup do rezervace se neplatí, nikde tu nejsou žádné zákazy, nepotřebujete žádného průvodce a díky tomu, pokud se necháte vysadit na celý den, jste na ostrově většinu dne úplně sami.
Pro někoho to může mít jen jednu nevýhodu, všechna přírodní lákadla ostrova a nejlepší místa pro pozorování ptačího života si musíte najít sami. Ale já přesně toto miluji.
Krátce jdeme ještě ve skupině, pak cítím, že se stáčíme příliš na východ, kde pravděpodobně kolonie s ptáky nejsou. S Danem se odpojíme a necháme ostatní roštím přes spadané větvě pokračovat. Za chvilku setřesu i Dana, který se na většinu dne ztratí, a na poznávání ostrova jsem sám.

Ptačí život nejen pro filmové štáby

Při cestě za přírodou ostrovů Trinidad a Tobago byl ostrůvek Little Tobago vybrán záměrně, protože se jedná o jedno z nejlepších míst pro pozorování mořských ptáků v Karibiku. Během ledna zde pak většina druhů i hnízdí. Ne náhodou zde společnost BBC pro seriál Life natáčela záběry ptačího života. Ideální podmínky přitahují nejen filmové štáby, ale i ornitology a fotografy z celého světa.
Největším lákadlem je jednoznačně dvojice faeton červenozobý a faeton žlutozobý, kteří hnízdí v roští na horních okrajích útesů. Hned pod nimi, blíže skalám, mají hnízda terej žlutonohý a terej červenonohý. Největším nepřítelem faetonů a terejů jsou fregatky vznešené, které neustále ve vzduchu výše jmenované ptáky obtěžují, aby je přinutili vyvrhnou úlovek, který mají pro mláďata.
Při sledování ptačího života na útesech pak snad zahlédnete tmavé ptáky se žlutým ocasem -vlhovce chocholaté (Psarocolius decumanus).
Z těch dalších k vidění stojí za zmínku racek atlantický, nody obecný, rybák černohřbetý, rybák Scopoliův. Setkání s těmito druhy jsou spíše náhodná a jeden den by k jejich pozorování nestačil.
Co ale při prodírání se úzkými lesními pěšinkami určitě mnohokrát zahlédnete, bude motmot trinidadský, kterého jsem za ten den potkal snad 10x a rozhodně se nejednalo o toho samého jedince. Pokud ho nezahlédnete sedícího v nevelké výšce na větvi stromu, možná zaslechnete jeho krátké opakované “hu, ....., hu, ....”, což nelze s jiným druhem zaměnit, a jistě jej podle toho i rychle najdete.

Netradiční obyvatel z Nové Guiney

Kdybyste ostrov Little Tobago navštívili v sedmdesátých letech minulého století, mohli jste v místních lesích potkat ještě jednu raritu. alternativním názvem pro ostrov je “Brid-of-Paradise Island”. Jak někdo správně tuší, pojmenování je po rajkách. Proč po rajkách, které mají domov úplně jinde, v hlubinách deštného pralesa na Papuy-Nové Guiney?
Stalo se to díky pokusu, pro mne poněkud nepěknému, s vysazením nepůvodního druhu na ostrov. V roce 1909 William Ingram, majitel kakaových plantáží na blízkém Trinidadu, vysadil na ostrově rajky velké (Paradisea apoda), v jejich domovině ohrožené lovem. Téměř 30 párů rajek se rychle stalo hlavní atrakcí ostrova a na pár desítek let se tu zabydlely. Nyní je však už na ostrově nenajdete.
Příroda se o rajky postarala sama, poslední rajka byla spatřena v roce 1981 v kolonii vlhovců chocholatých (Psarocolius decumanus). Svůj díl na vyhynutí rajek měl především hurikán Flora v roce 1963, který patřil k šesti nejničivějším hurikánům všech dob. Tehdy značně poničil několik ostrovů v Karibiku, což mělo neblahý dopad i na živou přírodu. Díky této události, mimo jiné, málem vyhynul kolibřík běloocasý.

Pátrání po dokonalém výhledu

Přestože je ostrov Little Tobago neveliký, skoro hodinu mi trvalo, než jsem prochodil všechny stezky. Snažil jsem se najít místo s co nejvíce otevřeným výhledem, abych měl prolétávající faetony a tereje co nejblíže. Nakonec jsem takové místo našel. Na konci jedné pěšinky byla stará dřevěná pozorovatelna, ze které byl výhled snad 180°, dole se temně modré moře lámalo o tmavé útesy, nad kterými byly krásně zelené svahy. Co mě tu však potěšilo nejvíce, to byli bílí ptáci s dlouhým ocasem - faetoni.
Ladně se vznášeli nad hladinou, aby po chvilce poměrně krkolomně přistáli v zeleném roští na svahu. No, přistáli, mnohokrát jim to nevyšlo, slétli znovu na moře, aby se o totéž pokusili znova. Obdivuji, že vždy dokázali najít své v keřích dobře ukryté hnízdo, které ze vzduchu nemohlo být vidět.
Přesně tady jsem se na několik hodin zastavil, kochal se tou nádherou a pokoušel se fotoaparátem zachytit prolétávající faetony, které občas poryv větru zanesl až do úrovně mých očí. V jedné chvíli, kdy se ve vzduchu zrovna nic nedělo, jsem si ani ne dva metry pod zábradlím dřevěné terasy všiml něčeho podivného. Jak jsem přišel blíže a okem proostřil skrz husté trnité křoví, zahlédl jsem na hnízdě mládě faetona červenozobého, ještě napůl v prachovém peří, jak opuštěné čeká na přílet rodiče s potravou.
Během dne jsem našel ještě několik hnízd. Někdy bylo na hnízdě jen mládě, méně často pak jeden z rodičů. Nejvíce hnízd jsem napočítal, když jsem po několika stovkách metrů lesem našel další už skoro rozpadlou pozorovatelnu. Hnízda faetonů byla i přímo pod terasou. Ani jsem se více nepřibližoval, místo jsem raději hned opustil.

Zuřivé útoky dravých fregatek

K nejdramatičtějším situacím, které jsem na ostrově Little Tobago pozoroval, patřily momenty, když faetony vracející se s potravou do hnízda k mláďatům napadaly ve vzduchu fregatky. Jak se nějaké fregatce dostal nějaký faeton na dohled, hned zatoúčila. Nechtěla jej ulovit, přestože to na fotografiích tak vypadá. Nebohého faetona chtěla tak dlouho trápit, dokud nevyvrhne z krku rybu, kterou nesl mláďatům. Když nepomohlo obtěžování, nebylo výjimkou ani to, že faetona chytla fregatka do zobáku a začala s ním cloumat, dokud z něj ryba nevylétla. Jedinou šancí, jak se mohli faetoni bezpečně s potravou dostat k hnízdům, bylo letět co nejníže nad hladinou. Přestože jsou fregatky v letu obratné, faetoni jsou v letecké akrobacii ještě lepší. Fregatky nechtěly riskovat, že se namočí, nemají peří tolik uzpůsobené ke smáčení jako faetoni.
Vlastně je div, že faetoni dokáží svá mláďata na ostrově vůbec uživit a vyvést. Když letí s potravou, někdo je přepadne a v mnoha případech napoprvé ani nenajdou hustých křovinách hnízdo. Na terase otevřené na jihovýchod jsem strávil většinu dne, bylo to pro mne jak otevřená učebnice biologie, pořád se něco dělo. Den na ostrově Little Tobago utekl jako voda.

Bílý přízrak s dlouhým ocasem

Faeton červenozobý, který je na místě mnohem běžnější než jeho příbuzný faeton žlutozobý, je největším zástupcem ze tří druhů čeledi faetonovitých. Opeření všech je bílé s černou kresbou na hlavě, případně na spodní straně těla, ale faeton červenozobý má šedočernou kresbu i na zádech. Typické je pro něj dlouhé tělo, silný krk, úzká křídla a dlouhá rýdovací pera. Obvykle létá velmi rychle a přímo se silnými údery křídel. Často hledá potravu daleko na moři, potápí se za kořistí pod hladinu. Střemhlavým letem uchvacuje ryby nebo olihně a příležitostně chytá za letu létající ryby.
Druh žije v tropických a subtropických částech oceánů, ale v Tichém oceánu má omezený výskyt. Byl však pozorován při hnízdění i hodně na sever od svého původního areálu výskytu. Tuto změnu pravděpodobně vyvolalo oteplení v mořích díky celkovému oteplování Země.
Faetoni si stavějí hnízda na zemi, dobře ukrytá pod keřem, v trávě nebo pod převislou skálou. Hnízdo je malá nevystlaná jamka, kterou faetoni zuřivě brání. Obvykle kladou jedno vejce, které zahřívají oba rodiče asi 40 dní.
Zarostlá a opuštěná atrakce
Je podivné, že se o ostrov už nikdo nestará. Dřevěné vyhlídky jsou rozpadlé, stezky zarůstají vegetací, nikde není patrný ani pokus o jednoduché značení. Zabloudit se díky malé rozloze nedá, všechny pěšinky vycházejí z jednoho bodu, aby se sešly u dvou pozorovatelen. I toho Dana, co jsem ráno opustil, jsem odpoledne v pořádku našel.
Vlastně mi opuštěnost místa vyhovovala, za celý den se tam kromě nás objevila pouze jedna skupina, která ostrovem rychle proběhla a hned zase sedla na lodičku u mola a byla pryč. Nechápu, já bych tu vydržel týden a vůbec bych se nenudil.

Související odkazy

Další článků o přírodě z ostrovů Trinidad a Tobago
Workshop Fotografování zvířat, Trinidad a Tobago
Další články o ptácích na NaturePhoto.cz


Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/1600 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 15:26:37, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/5000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 16:24:32, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ano, 23. ledna 2014 12:11:58, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/5000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 15:51:16, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF100mm f/2.8L Macro IS USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 9:19:55, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozice: 1/5000 s, ISO: 1600, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 15:46:04, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:51:24, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 400 mm, stativ Gitzo, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/50 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -2, Blesk: Ano, 23. ledna 2014 11:35:47, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:09, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:10, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1000 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:10, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:10, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:11, Little Tobago (Trinidad & Tobago) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Faeton červenozobý (Phaethon aethereus) Red-billed Tropicbird, Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X, Objektiv: EF400mm f/2.8L IS II USM +1.4x, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 560 mm, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/1250 s, ISO: 800, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, 23. ledna 2014 14:57:11, Little Tobago (Trinidad & Tobago)

 

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
16. 03. 2014 , kategorie: příroda, ptáci
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(0 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář