Toskánská krajina v létě

Přestože rád poznávám pro fotografování nové lokality, jsou místa, která mě okouzlila natolik, že se musím vracet. U nás je to například Národní park České Švýcarsko, z míst vzdálenějších pak tropická Kostarika, nebo právě krajina italského Toskánska. O krátkém návratu do krajiny vlnitých kopečků a ranní mlhy dnes napíši.

Toskánsko 7759 Toskánsko 7759 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H , stativ Gitzo, Clona: 14, Doba expozice: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1 2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 4. července 2009 6:51:42, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie)

V případě obtížného čtení textu na tmavé grafice doporučuji odkaz „textová verze“ vedle nadpisu.

 

Návrat k toskánským mlžným vlnám
Když jsme před rokem s naším fotografickým spolkem plánovali první cestu, málokdo tušil, že se budeme muset hned další rok do Toskánska vrátit. Přestože jsme každý fotograficky zaměřen malinko jinak, všichni jsme si našli důvodů hned několik. Pro mě to byla především touha vidět krajinu na jih od Sienna v letním období. Při naší první návštěvě na začátku jara byla krajina šťavnatě zelená a čerstvá, proto mě zajímalo, zda večerní a ranní paprsky zbarví pole a louky do zlatých odstínu léta. Letní období je i časem hojných rychlých bouřek, což slibovalo nejeden zajímavý fotografický výjev i na nebi. V neposlední řadě byl čtyřdenní fotografický výlet setkáním s kolegy (třeba i u výborných toskánských vín), se kterými pravidelně fotografuji v Česku, ale pouze výjimečně vyjedeme déle než na jeden den.

Fotografování krajiny, hlavně pěkně pomalu
Naše základna byla opět v srdci Toskánska, ve městečku San Quírico d´Orcia, v blízkosti Pienza. Odtud jsme měli vše jako na dlani a to doslova. Vzpomínám si na rok minulý, kdy někteří své nejlepší fotografie ze svítání pořídili přímo z okna, sedíc v pyžamu na kraji postele. Letos jsme však za svítáním vyjížděli dále a nebylo to jen proto, že jsme měli okna na druhou stranu hotelu. K frekventované silnici a benzínové pumpě.
Slunce vycházelo v 5:40 hodin, proto nám budík začínal drnčet už ve 4:40. Již za půl hodiny jsme pak byli na z minulého dne předem vytipované lokalitě. Fotografování jsme se věnovali do snídaně v 9:00, kdy následovalo objíždění, poznávaní a hledání dalších pohledů. V šíleně ostrém slunci vzal v tu chvíli fotoaparát do ruky málokdo. Okolo 13:00 jsme se sešli u klidného a dlouhého oběda, který se s vínečkem, kafíčkem a odpoledním odpočinkem (spánkem) protáhl až do 17:00. Na tu dobu jsme měli naplánováno focení večerní, které často probíhalo až do 22:00, když už bylo slunce hodinu za obzorem a tmavé obloze vládl měsíc.
Intenzivněji fotografovat nemělo díky horkému slunci a ostrému světlu smysl. V poslední době, především díky nedostatku volného času, se snažím stihnou vyfotit vše co mě láká, což má k odpočinku daleko. Toskánské fotografování mělo být jiné, což se nám myslím podařilo. Vzali jsme si příklad z místních, po poledni se prostě nic dělat nemá, je to čas oběda, odpočinku a lenošení v posteli.

Jak na stejném místě a neopakovat se

Když jsem za krajinou italského Toskánska odjížděl, dál jsem si závazek, že se nebudu opakovat. Některé atraktivní motivy z loňska lákaly k návratům, ale bránil jsem se tomu, seč to šlo. Věřil jsem, že lze něco vyfotografovat i bez času stráveného na obecně dobře známých a profláknutých místech. Jak to dopadlo? Přestože jsem hledal jinde, návratům jsem se neubránil, tzn. kopíroval jsem sám sebe. Polehčující okolností může být snad jen to, že parné léto některá místa přetvořilo k nepoznání.

Pár tipů na cestu
Za fotografováním krajiny lze do Toskánska vyrazit v každém ročním období, s tím, že jaro a léto je asi nejatraktivnější.
Nejvíce navštěvovaná (a fotografovaná) místa jsou mezi městy Sienna a Pinza.
Cesta přes Plzeň – Norimberk – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Bolzano – Trento – Modena trvá okolo 12 hodin, pokud nechytnete žádnou zácpu na silnici, jedete podle pravidel a občas se protáhnete a zastavíte na jídlo (náš případ). Pouze s krátkými zastávkami a s vyšší rychlostí na německých dálnicích lze do Toskánska přijet po 10 hodinách. Výjimkou však není ani to, že zkušený řidič (téměř testovací pilot), přijel na ranní focení po 8 hodinách jízdy z Prahy!
Jako ubytování doporučuji některou z všudypřítomných farem (agriturismo), které nabízejí ubytování za přijatelný peníz přímo v přírodě. alternativou je i o něco dražší bydlení v motelu u silnice. Ceny kvalitního ubytování se v oblasti pohybují od 20 do 40 euro za osobu na noc.
K dalším lákadlům italského Toskánska patří starobylá města (např. Pienza – chráněno UNESCO) a výborná vína.

Toskánsko den po návratu
Přestože jsem si většinu fotografií ani neprohlédl, vím, že to stálo opět za to. Fotografování na překrásném místě ve společnosti stejně nadšených kamarádů je fajn vždy. Příspěvek berte jako malé ohlednutí pro podobně zaměřené fotografy. Pokud tyto řádky opět někoho, jako minule, obtěžují, může si zajít do trafiky nebo pustit televizi…

Příspěvek doprovázejí narychlo vybrané fotografie, o čase prezentování toho nejlepšího z Toskánska opravdu nemám představu. Pro častý pobyt v terénu se skluz ve zpracování fotografií více a více prohlubuje...

Fotoexpedice za krajinou Toskáska se zůčasnili:
Vůz č. 1: Ondřej Prosický, Petr Pazour, Jirka Šebek
Vůz č. 2: Karel Pagačík, Michal Vitásek, Vojta Herout, Michal Kvarda

Související odkazy

Portfolio Toskánsko, fotografie krajiny (zatím fotografie z května 2008)

 

Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, 7.7.2009

 

Toskánsko 7745 Toskánsko 7745 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 S , stativ Gitzo, Clona: 13, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 4. července 2009 6:33:09, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie) Toskánsko 7948 Toskánsko 7948 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H , stativ Gitzo, Clona: 14, Doba expozice: 1/5 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 5. července 2009 7:32:26, Triboli, Toskánsko (Itálie) Toskánsko 7733 Toskánsko 7733 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.8 USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H , stativ Gitzo, Clona: 16, Doba expozice: 1.0 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1, Blesk: Ne, Vytvořeno: 4. července 2009 6:10:45, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie) Toskánsko 7710 Toskánsko 7710 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + PL filtr Hoya + LEE ND 0.9 H , stativ Gitzo, Clona: 14, Doba expozice: 2.0 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 3. července 2009 20:55:50, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie) Toskánsko 7942 Toskánsko 7942 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 200mm f/2.8 L USM + PL filtr Hoya, stativ Gitzo, Clona: 14, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 5. července 2009 6:50:42, San Quírico d´Orcia, Toskánsko (Itálie) Toskánsko 8018 Toskánsko 8018 Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 500mm f/4 L IS USM + PL filtr Canon, stativ Gitzo, Clona: 11, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: -2/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 5. července 2009 19:04:07, Triboli, Toskánsko (Itálie)

 

 

Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
07. 07. 2009 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(14 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Kikapalo
Krásny kus krajiny, neskutočne to tam láka na
fotenie. Myslím, že vracať sa tam oplatí - tak ako do Českého Švýcarska
;o) aj keď Toskána je trošku dalej. A posledná foto je fakt parádna (som
projektant mostov, čiže na mna zabrala dosť).
Michal Kvarda
Jiří Farkaš: Jasne,
podzim :-)
Michal Kvarda
Posledni fotka je vazne
super.
ta
poslední se silnicí je super,teda aspoň pro mě
Jiří Farkaš
Na tu třetí akci už mi to s
vámi snad vyjde. Podzim? :)
Daniel Černý
mě se nejvíce líbí předposlední fotka
Karel Pagačík
Ahoj Ondro, obdivuji jak rychle si vytvořil
celkem rozsáhlý a zajímavý text. Fotky na ochutnání vypadají dobře, ta
poslední je silně nadprůměrná.
V hlavě už mám taky další motivy a
doufám, že tam třeba příští podzim vyrazíme. Koukám s vínem jsme se
skoro úplně trefili :)
Pokusím se vytvořit něco pro fotopivo
pohledem druhé tzv městské skupiny
Karel
Michal Vitásek
No tak je to sice jen o 40 minut dříve než
vstávám normálně, ale stejně je to dost brzy :)
Michal
Vitásek: Co je na 4:40 hod. za brzké vstávání? Pro fotku mi to nedělá
problém :-) Pár nápadu by tam ještě bylo...
franc: Žádné velké
poklady, bohužel to první nejlepší z vinic v okolí d´Orcia, jsme nikde v
obchodě nenašli (a nyní nevím, co to přesně bylo). Jinak domů jsem vezl
toskánskou klasiku, Chianti a Montepulciano. I ty nejlevnější jsou
výrazně nadprůměrné - Vecchia Cantina Rosso di Montepulciano (2004,
2007), Plaustro Chianti Classico (2006), Serristori Chianti Classico
(2007). Znalec nejsem, na to jsou jiní :-)
Michal Vitásek
První a poslední jsou
opravdu moc povedené fotky :-) jj, hned bych se vrátil, ještě bych to
brzké vstávání nějaký den vydržel.
franc
A jakou značku vína jste popíjeli?
:))
VOJTa
I ty jeden kelvíne :-D
pali hradisky | trpas.com
nazdar,

nie je to tam marné ani v lete, pekné foto ... škoda, že
som nemohol pre tentokrát vyraziť s Vami :)

pali