Fotografický průvodce České Švýcarsko, Fripito

Na přelomu zimy a jara jsem pro chytré telefony a tablety s aplikací Fripito připravil fotografického průvodce Národním parkem České Švýcarsko. Stačí si zdarma stáhnout v AppStore nebo Google Play aplikaci Fripito a v ní aktuálně za 6,99 EUR zakoupit mého průvodce. Hned poté může pohodlně v nejvhodnějších podmínkách vyrazit fotografovat nejkrásnější místa, ze kterých jste od mnoha autorů viděli úžasné fotografie. Přestože národní park vůbec neznáte.

 
Pro koho je průvodce určen

Odhaduji, že největší zájem o fotografického průvodce Českým Švýcarskem bude mezi fotografy, kteří v oblasti nikdy nebyli a chtějí bez nějakých delších příprav fotografovat krajinu. Myslím, že obzvláště pro ty začínající může být průvodce i vhodným pomocníkem na co se soustředit po technické stránce nebo jaké podmínky pro fotografování vyhledávat. Svým způsobem může být průvodce i učebnicí krajinářské fotografie.
Zejména by mně potěšilo, kdyby průvodce přitáhl i fotografy ze zahraničí. Ať vidím i jiné pohledy a zpracování. Mezi českými autory jsou všechny fotografie z oblasti, jak se říká, “na jedno brďo”.

Jak fotografický průvodce funguje

Po spuštění průvodce se vám zobrazí mapa, ve které jsou přesně zaznamenány z mého pohledu nejhezčí pohledy pro fotografování v Národním parku České Švýcarsko. Do dvou měsíců, s další aktualizací aplikace Fripito, by měly tyto polohy jít stáhnout i do hodinek Apple Watch.
Po kliknutí na náhled v mapě se otevře fotografie s popisem, kde jsou kompletní expoziční data, včetně toho, v kolik hodin a v jaké části roku bylo fotografováno. Cenný je i komentář k fotografii, kde jsem se snažil upozornit na nejdůležitější věci, na co se na daném místě soustředit.
V průvodci je aktuálně 50 různých pohledů a již nyní připravuji aktualizaci, kde budou místa další. Všechna popsaná místa jsou od auta po značených cestách dostupná do 40 minut.
Součástí fotografického průvodce je i textová část, kde se dozvíte něco o národním parku, historii fotografování v oblasti nebo spoustu praktických informací. Kde smíte pod vyhlídkami autem parkovat, kde bydlet, na co si dát pozor nebo, co si s sebou vzít za fotografické vybavení.
Průvodce je aktuálně v české a anglické verzi, již se ale připravuje překlad do němčiny a polštiny, ten by měl být na podzim. Až po mojí první aktualizaci průvodce.

Kapitoly v textové části průvodce

 • Objevování skalních stěn a soutěsek
 • Pestrá krajina zvětralého pískovce
 • Od malování k prvním fotografiím
 • První zóna pro hnízdící sokoly
 • Objekty fotografování ve všech podmínkách
 • Skalní vyhlídky nad Jetřichovicemi
 • Pravčická brána, symbol Českého Švýcarska
 • Zima v suťových polích Studence
 • Autem, autobusem, lodí, na kole a pěšky
 • Cesta z Prahy do Českého Švýcarska
 • Moje oblíbená a tradiční parkoviště
 • Období fotograficky vhodná a nevhodná
 • Hotely, penziony, apartmány a kempy
 • Moje oblíbená ubytování
 • Cenné rady informačních a návštěvnických středisek
 • Výbava fotografa v Českém Švýcarsku
 • Šikovné aplikace pro fotografa krajináře
 • Související odkazy k Českému Švýcarsku

Stručný návod pro zakoupení fotografického průvodce (iOS)

 • nainstalujte si aplikaci Fripito, která je zdarma, na zařízení klikněte na App Store, pak přes Search vyhledejte Fripito a stáhněte jej (doporučená verze iOS 7.0, pokud nemáte, aktualizujte)
 • otevřete Fripito, kde se aktuálně v horní části zobrazí náhled mého průvodce Českým Švýcarskem, po jeho otevření stačí za 6,99 EUR zakoupit. Pokud máte platební kartu již spřaženou s AppStore, jen nákup potvrdíte heslem a průvodce se hned stáhne
 • Po otevření průvodce, natankujte plnou nádrž, dobijte baterie fotoaparátu a můžete vyrazit do Českého Švýcarska

 

App_Store google-play

 

 

Poznámka, pro některé doporučuji ještě bod 0., pořiďte si chytrý telefon nebo tablet se systémem iOS nebo Android. Spoustu dalších užitečností, které využijete v přírodě nebo při fotografování, popisuji v článku Aplikace pro mobilní zařízení s IOS.


Pokud si průvodce zakoupíte, napište mi, co se vám líbilo, co by mohlo být lépe, nebo na co bych se mohl dále zaměřit v aktualizaci.


Související odkazy

Projekt Fripito, travel & photography guide
O fotografickém průvodci Českým Švýcarskem
Fotografie Českého Švýcarska ve Fotobanka
Fotografický workshop Krajina Českého Švýcarska
 

 

 


Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
19. 05. 2015 , kategorie: příroda, krajina
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(7 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Ondřej
Takový pěkný projekt je hoden samostatné aplikace nebo e-booku, ne to cpát skrze dosti pochybnou aplikaci, ta mě odradila.
Dobrý den, na vaše neskutečně nádherné fotografie jsem poprvé narazila při dovolené v Česko-Saském Švýcarsku, teď už vím, kdo je autorem (dnes jsem lustrovala internet v otázce tok tetřívka a hle, jaká náhoda :-) ) Gratuluji vám k vašemu talentu! Při pohledu na ty krásné fotografie se mi vybavuje krásný čas strávený v krásném místě... Míša Doubková
Dobrý den, moc pěkně udělané. Do budoucna bych ocenil i Saské Švýcarsko, které vyhlídky, kudy na ně, kde parkovat. Jiří Marák
jirka
Já budu rád za windows phone verzi..
Super zpracované. Ačkoliv bydlím docela nedaleko, tak hodně věcí je pro mě nové. Díky.
Vďaka za zdieľanie obľúbených lokácií! Ja osobne som bol zvedavý hlavne na miesta "winnerov" za FEP. Podľa mňa si v celkom krátkych popisoch vystihol tie najhodnotejšie vedomosti nadobudnuté mnohými návštěvami, čo sa veľmi cení. Už sa teším, keď bude čas tam vyraziť.
Michal Mašík
To bude pro spoustu lidí užitečná věc. Tak přeji hodně zájemců o průvodce.