Full frame v tropech střední Ameriky

Jak jsem před odletem do Kostariky slíbil, pokusil jsem se napsat článek o focení s fotoaparátem Canon EOS 5D, který jsem měl na cestu zapůjčen o firmy Canon CZ. Článek o zkušenostech z fotografovaní a fotografie najdete na serveru Fotoaparát.cz.

Zlatá barva pobřeží Zlatá barva pobřeží Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D, Objektiv: Canon EF 17-40mm f/4 L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 19.0 mm, stativ Gitzo 1227, Clona: 18, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1/3 EV, Blesk: ne, Vytvořeno: 14. prosince 2006 16:47, NP Manuel Antonio (Kostarika) Závěr je jasný, jsem plně rozhodnut si 5D pořídit, i když to chvíli potrvá, musím si na něj (nebo na jeho část) fotkami a články vydělat. Nepředpokládám, že se objeví nějaký štědrý sponzor.
Rozhodl jsem se tak i poté, co jsem v lednu na Floridě 14 dní testoval fotoaparát Canon EOS 1D Mark II. Rozhodně nemá žádné vady, ale předností 5D jsem pro moje kreativní snažení našel více. Z řady 1D, bych na 5D pouze přesunul odolnější povrchové provedení těla, při zachování velikosti. Nechápu, proč balí fotoaparát za 75 tisíc korun do podobného plastu jako třikrát levnější 350D.
Canon 1D Mark II je primárně reportážní fotoaparát, jeho 8 snímků za sekundu je obdivuhodných, ale v praxi obtížně využitelných. Během focení jsem měl vždy nastaveno 5 sn/s a bohatě to stačilo. Přes složité ovládání (nutnost použít obě ruce a dát aparát od oka), jsem se s ním nakonec sžil, ale vracet bych se k němu nechtěl. Časem napíši článek i o 1D Mark II.
Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
29. 08. 2007 , kategorie: fototechnika, fotoaparáty
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(0 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář