Fotografický workshop Květy rostlin, Bílé Karpaty

S ohledem na velký zájem a pro ty co se loni nevešli, vypisuji další fotografické workshopy Květy rostlin. V loňském roce měli účastníci květnového a červnového workshopu možnost fotografovat přes dvacet druhů kvetoucích českých orchidejí a další druhy rostlin a bezobratlých. Během víkendu, a na jednodenní akci v okolí Prahy, se opět pokusím předat co nejvíce zkušeností pro makrofotografii rostlin a něco o biologii a ochraně orchidejí.

Fotografování rostlin v přírodě

Zdánlivě všední motiv, který by mělo jít snadno fotografovat. Ale tak jednoduché udělat zajímavou, neokoukanou a technicky dokonalou fotografii rostliny to není. A to i přesto, že většina rostlin, a zejména česko-slovenských orchidejí, je atraktivních sama o sobě.
Během víkendu se budeme věnovat fotografování rostlin a soustředit se na co nejnápadnější zpracování v terénu v různých podmínkách, a zaměříme se i na jejich tradiční hmyzí doprovod.

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) Lady's Slipper Orchid, Bílé Karpaty Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/40 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0, 15. května 2016 13:01:05,

Náplň fotografického kurzu

Cílem mého workshopu je, aby každý fotograf získal základní návyky při fotografování rostlin. Nejen práce s makroobjektivem, ale v účelných případech použít i teleobjektiv s krátkou minimální zaostřitelnou vzdáleností nebo objektiv širokoúhlý.
Neodmyslitelnou součástí je práce s přirozeným světlem, používání stínítek a rozptylek, odrazných desek, využívání blesku, volba správné expozice, výběr vhodného místa pro fotografování, odstranění nečistot z květů, zvolení příhodného pozadí, práce s kompozicí, případně stabilizace fotografovaných květů ve větru a správné používání stativu.
Těm, kteří toto zdatně ovládají, může být kurz příležitostí k vyfotografování zajímavých druhů rostlin na pěkných lokalitách, vyzkoušení nové fotografické techniky nebo i poznání lidí se stejným zájmem.
Při akci se budu věnovat stejným dílem zkušenějším, i úplným začátečníkům.

Vstavač vojenský (Orchis militaris) Military Orchid, Bílé Karpaty, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS Macro USM, stativ Gitzo, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/15 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: +1 1/3, 14. května 2016 15:12:43,

Pro koho je kurz určen

Fotografický workshop je pro všechny zájemce o fotografování přírody, jak pro začínající, tak pokročilé - pro všechny milovníky přírody, které láká udělat zajímavé fotografie atraktivních rostlin i všednějších květů, které je možné potkat na každém rohu.
Součástí akce je představení biologie evropských orchidejí a jejich základní rozpoznávání v terénu. Neodmyslitelnou součásti fotografické workshopu bude i upozornění na ohleduplný pohyb v přírodě s důrazem na to, aby lokality zůstaly tak, jako před náší návštěvou.

Bradáček srdčitý (Listera cordata) Lesser Twayblade, Hrubý Jeseník Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L Macro IS USM, stativ Gitzo, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/800 s, ISO: 100, Kompenzace expozice: -1 1/3, Blesk: Ne, Vytvořeno: 16. června 2013 6:10:46

Doporučené vybavení a fotografická technika

Vzhledem k tomu, že se akce bude konat i za vydatnějšího deště, je vhodná nepromokavá bunda. Nutností je pevná nepromokavá obuv, na ranní rosu na louce jsou vhodné holínky, případně nepromokavé návleky na nohavice.
Pro fotografování je nezbytná digitální zrcadlovka a makroobjektiv ohniska 50 až 200 mm. Ideálně v kombinaci s dalším objektivem (teleobjektiv, široké ohnisko). Pokud doporučit objektiv jeden, bylo by to ohnisko 100 mm. Vhodný je blesk a stativ. Případně zásoba náhradních baterií (jak do fotoaparátu, tak do blesku).
Pro večerní prohlížení fotografií je vhodný notebook nebo tablet.

Vstavač nachový (Orchis purpurea) Lady Orchid, Mladá Boleslav, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L IS Macro USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 100 mm, stativ Gitzo, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 500, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Ne, 4. května 2014 11:31:03

Aktuální termíny workshopu

17. - 19. května 2024, Bílé Karpaty (volná místa)

Program fotografického workshopu

Pátek  – příjezd na lokalitu po 18:00 hodině, ubytování, večeře, seznámení účastníků s náplní workshopu, večerní přednáška Teorie fotografování květů v terénu,
Sobota – fotografování rostlin na lokalitách v ČR a případně na Slovensku, přednáška Zpracování RAW a další postproces ve Photoshop, Zoner Photo Studio, biologie evropských orchidejí (doba květu, lokality)
Neděle – od časného rána fotografování, po poledni odjezd domů

Pozn.: při opravdu nepříznivém intenzivním vytrvalém dešti se budeme ve větší míře věnovat technikámzpracovávání fotografií

Fotografický workshop Květy rostlin
Lektor: Ondřej Prosický, QEP, člen Asociace profesionálních fotografů ČR
Termín workshopu: 17. - 19. května 2024 (víkend)
Lokalita fotografování: Bílé Karpaty
Ubytování: bude upřesněno účastníkům
Doprava: individuální (případně po domluvě zkoordinuji nebo naberu v Praze)
Cena: 3900,- Kč (víkend) / 1900 Kč (jednodení akce)

V ceně fotografického workshopu je zahrnuto vedení při fotografování v terénu, hodnocení fotografii lektorem, večerní přednášky na téma fotografování rostlin, technik fotografování a zpracování fotografií. V ceně není ubytování (cca 700 Kč) a jídlo.
 

Související odkazy
Články o fotografování orchidejí
Seznam druhů českých orchidejí
Ohlasy na fotografické workshopy
Nabídka fotografických workshopu

 

Bradáček srdčitý (Listera cordata) Lesser Twayblade, Prachaticko, Šumava, Česko
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 100mm f/2.8 L Macro IS USM, stativ Gitzo, Clona: 20, Doba expozice: 13.0 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0, Blesk: Ne, Vytvořeno: 9. června 2013 7:19:44,
Fotograf
Ondřej Prosický
Ondřej Prosický

se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než čtyři desítky autorských výstav.

K jeho největším úspěchům patří účast ve finále prestižní fotografické soutěže Wildlife Photographer of the Year. Členem Asociace profesionální fotografů České republiky je od roku 2009. V květnu 2011 udělila Evropská federace profesionálních fotografů Ondřejovi Prosickému titul QEP (Qualified European Photographer) v kategorii Wildlife Photography a v témže roce získal v Bruselu ocenění FEP Landscape Golden Camera. Nejnovějšími oceněními jsou nominace a hlavní ceny soutěží Czech Press Photo, Czech Nature Photo a z Festival de l'Oiseau et de la Nature ve Francii.

Vloženo
25. 04. 2021 , kategorie: akce, workshopy
Sdílejte s přáteli

Komentáře ke článku

(3 příspěvků)
Přidat komentář

Přidat komentář

Díky za nádherné fotografie s dokonalým popisem, jsou pro mě školou a poučením jak pracovat.
Libor
Za ty penize je to strasny, rad bych s vama jel ale jsem duchodce. Byla by mozna sleva? Psal jsem email ale nemam odpoved?
Musím Vám zdělit, že jsem si původně myslela že fotíte jen kolibříky, teď už ale vím, že člověk jako jste Vy, umí zázraky s fotoaparátem všude a na všem. I to nejohavnější byste dokázal nafotit jako skvost.

Ps.: Vaše obdivovatelka